Yoldaşım ve öğretmenimdir, İblisle Firavun, sözü ne demektir?

Soru Detayı

- Hallac-ı Mansur Tavasin adlı eserinde ''Yoldaşım ve öğretmenimdir, İblisle Firavun.'' diyor.
- Buradan nasıl bir anlam çıkarmalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hallac-ı Mansur gibi zatlar hidayet yolunda olmakla beraber, yaptıkları şetahat denilen hataları vardır.

Dinin zahiri hükümlerine aykırı olan görüşlerine itibar edilmez. Bu sebeple bu zatların -görünürde de olsa- hatalı olan sözlerini yaymak, bazıların manevi/akıl ve gönül midelerini bulandıracaktır.

Bununla beraber, sorudaki sözünü şöyle anlamak mümkündür:

İblis ve iblisin halis öğrencisi olan Firavun gibi insi şeytanlar, bütün insanlarla beraber olduğu gibi, Hallac-ı Mansur ile de beraberdir. “Karinu’s-su’” denilen kötü arkadaşlar her zaman mevcuttur. Bu manaya gelen hadis rivayetleri de vardır. “Yoldaşım” tabiri buna bakar.

Aklı başında olan insanlar, iyi arkadaşların iyi hallerinden ders aldığı gibi, kötü insanların kötü hallerinden de ders alırlar. “Öğretmenim” tabiri buna bakar...