Yemeğin ortasında "Bismillah" demenin hükmü nedir?

Soru Detayı

- Yemeğin ortasında besmele çekilince şeytanın kustuğu şeklinde hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ümmeyye İbnu Mahşiyy (r.a.) şöyle dedi:

"Resulullah (s.a.v.) otururken bir adam besmele çekmeden yemek yiyordu. Yemeğini yemiş, geriye tek lokması kalmıştı. Onu ağzına kaldırırken:

'Bismillahi evvelehu ve ahirehu.' dedi. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.) güldü ve şöyle buyurdu:

'Şeytan onunla birlikte yemeye devam etti. Ne zaman ki Allah'ın ismini zikretti, karnındakileri hep kustu!'" [Ebu Davud, Et'ime 16, (3786)]

Yemeğe başlarken besmele çekilmeli, unutulduğu zaman hatırlanan yerde besmeleye yer verilmelidir. Sonradan çekilen besmelenin "bismillahi evveluhu ve ahiruhu" olması müstehabtır.

Besmele ilahi mazhariyetle yemeğe bereket katmakta, yiyenlerin doymalarına vesile olmaktadır. Besmele çekilmeyince yemeğe şeytan da ortak olmakta, yemeğin bereketini kaçırmaktadır.

Şeytanın kusmasının manası, şeytanın lehine olan hissesi besmele ile elinden alınarak aleyhine bir vebale dönüşmüş olur.

Şeytanın yemek yemesinden maksat yemeğin bereketini al­ması, kusmasından maksatsa aldığı bereketi geri bırakmasıdır, şeklinde de yorumlanmıştır.