Yemek duasını yemeğin başında mı, sonunda mı, ortasında mı yapmak gerekir? Yemeğin ardından duası yapıldığı taktirde o yemeğin hesabı sorulmazmış, bu doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yemeğin sonunda dua etmek sünnettir. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve selem yemekten sonra, Allah Teâlâ'nın verdiği nimetlere bir şükür olarak çeşitli şekilde dua etmişlerdir. Nitekim Ebu Said Hudri radıyallahu anhden şöyle bir rivayet vardır:

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir yemek yediği zaman:

"Elhamdülillahillezi et amenâ ve segânâ vecealenâ min'el müslimin" (Hamd bizi yediren, içiren ve Müslüman kılan Allah'a mahsustur.) derdi. (İbn-i Mace)

Peygamberimizin (asm) çeşitli yemek duaları vardır. Yukarıdaki dua bunlardan biridir. Allah Teala şükredilen nimetin hesabını kullarından sormayacaktır. Bu bakımdan besmele ile başlanıp, şükür ile sonlandırılan yemeğin hesabını da sormayacağı ümit edilir.