Yaratılan ilk melek hangisidir?

Soru Detayı

- Yaratılan ilk melek Mikail (as) midir?
 “Allah’ın yedi baş meleğinden biridir. Kendisinden sonra Evrenin ve diğer tüm varlıkların yaratılışında Allah’ın yanında yer almıştır.” sözü doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı rivayetlere göre, ilk yaratılan Peygamberimiz (asm)'in Nurudur. Meleklerden ilk yaratılan ise, Hamele-i Arş melekleridir. (bk. Ahmed, Musned, IV-127; Hâkim, Mustedrak, II-600/4175; İbni Hibban, El İhsân, XIV-312/6404)

“Allah’ın yedi baş meleğinden biridir. Kendisinden sonra Evrenin ve diğer tüm varlıkların yaratılışında Allah’ın yanında yer almıştır.” sözü yanlıştır.

İlk yaratılanın Hazreti Mikail olduğu bilgisinin kesin bir dayanağı olmadığı gibi, onun yaratma işinde -haşa- Allah’ın ortağı gibi tasvir etmek bir hezeyani küfürdür. Bu inanış Allah'a ortak koşmaktır, kişiyi dinden çıkarır, imanını yenilemesi ve tövbe istiğfarda bulunması gerekir.

Bilgi için tıklayınız:

Allah'ın ilk olarak yarattığı şey nedir?
“Allah'ın ilk yarattığı şey benim nurumdur.” rivayeti sahih midir?
Melekler niçin yaratılmıştır?..