İnsanın kaderi ne zaman son bulur?

Soru Detayı

- İnsan öldükten sonra kader defteri kapanır mı?
- Ahirette de neler yaşayacağımız kader defterimizde yazılı mı?
- Ahiret için ayrı bir defter tutulacak mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kader, Allah’ın ilminin bir nevidir. Allah’ın ilmi ezeli ve ebedi olduğuna göre, kader de ebede kadar olan her şeyi içine almaktadır.

- Allah’ın ezeli ilminin bir defteri olan levh-i mahfuzda yazılı olan kader de ebede kadar devam eder. Çünkü “korunmuş kitap” manasına gelen “levh-i mahfuz”un bu ismi de onun hiçbir zaman bozulmayacağını göstermektedir.

- Bu sebeple ahirette yeni bir kader defterini açmaya ihtiyaç yoktur. Ebedi bir ilim, ebedi bir kitap kaderin yeniden yazılmasına ihtiyaç bırakmamaktadır.