Yapay zeka ile yapılan işten alınan para helal mi?

Tarih: 10.06.2023 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bu zamanlarda bazı siteler internet üzerinden metin yazarak, yazı yazarak, yazı biçiminde bilgi paylaşımı yaparak para kazandırıyorlar. İş almak isteyen bu sitelere girip işi alıyorlar. Bazıları bu işi ChatGPT gibi yapay zeka uygulamasına yaptırıyorlar.
- Burada iki seçenek söz konusu;
1. Bu işi tamamen kendisinin hiçbir katkısı olmadan ChatGPT gibi yapay zeka uygulamasına yaptırıp parayı alan kişinin aldığı para helal midir?
2. Hem ChatGPT gibi bir uygulamayı kullanıp hem de işe kendisi de katkı sağlamak kaydıyla aldığı para helal olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnternette, sorunuzla ilgili bilgi aradık ve şunu bulduk:

ChatGPT, internet üzerinden öğrendiği bilgileri derleyip tatmin edici cevaplar verebiliyor. Bunlar aslında Google arama motoru üzerinden de erişilebilen cevaplar. Aralarındaki fark ise Google aranan konu ile ilgili tüm seçenekleri yani birbirinden farklı kaynakları kullanıcıya sunarken, ChatGPT bir dizi tahminde bulunarak ulaştığı tek bir cevabı çok daha hızlı bir şekilde kullanıcıya sunuyor. Tabii ki soruları cevaplarken kaynak belirtmiyor. İnternetteki bilgilerle eğitilen ChatGPT, cümleleri kelime kelime oluşturuyor ve her bir kelimeden sonra gelmesi gereken en muhtemel ifadeyi seçerek ilerliyor.

ChatGPT zaman zaman yanlış bilgiler de verebiliyor. Bunun sebebi de sohbet robotunun bilgileri internet üzerinden derlemesi.

ChatGPT'den farklı amaçlarla yararlanabilirsiniz…

Bu bilgiye dayanarak şunu söyleyebiliriz:

Bilgi toplayıp aktararak yapılan her çalışmada yapanın dikkat etmesi gereken ve sorumlu olduğu hususlar vardır. Bunların başında bilgi kaynağını açıklamak ve bilginin doğru olup olmadığını kontrol (tahkik) etmek gelir.

“Bilim Genç” isimli bir siteden aktardığımız bilgiye göre, yapay zekâ yanlış bilgi verebiliyor ve kaynak belirtmiyor; bu sakıncaları, onu kullanan giderirse, ondan istifade etmesi caiz olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Okunma sayısı : 500+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun