Yapay zeka evrim var diyor, kafam karıştı?

Tarih: 18.10.2023 - 20:13 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Ben chatgpt adlı yapay zeka ya evrim var mı sorusunu sordum o da var dedi aksini iddia eden bilim adamları için kabul edilemez diye cevap verdi.
- Müslüman olarak kafam karıştı sonuçta evrimi kabul etmiyoruz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, bu yazılıma "Seni yapan var mı?" diye sormuş olsaydınız, o da "Hayır." deseydi, buna inanıp yine kafanız karışacak mıydı?

Elbette ki hayır. Çünkü kendini yapanı inkâr ediyor.

ChatGPT bir bilgisayar programıdır, insanların daha önceden konuştuğu konular üzerinden eğitildiği için kendi başına bir görüşü yoktur, yaptığı işlem aslında sosyal medyadaki daha önceden yapılmış konuşmalardan bir sentezleme yaparak bilgi vermektir.

Bu durumda söylediği her şey doğru olarak kabul edilemez, birçok hatası vardır; çoğu zaman sen sohbet anında "söylediğinin yanlış olduğunu" dediğinizde, özür dileyerek önceki verdiği cevabı düzeltmeye çalışmaktadır.

Özetle, yapay veya doğal zeka ne kadar mükemmel olursa olsun her söylediği doğru olarak kabul edilmemeli, Kuran ve hadisler ışığında muhakeme edilmelidir.

Birçok zeki insanın dalalette olduğu bilindiği gibi yapay zeka da sadece başkalarının görüşleri üzerinden sentezleme yaparak cevap vermektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun