Yalan beyan ile yurtta kalmak kul hakkı olur mu?

Soru Detayı

- Ben devlet yurdunda kalıyorum. Yurda internet üzerinden başvuru yapmıştım. Başvuru yaparken babanızın toplam aylık gelirini girmemiz istendi. Babam asgari ücretle çalışıyor gözüküyor, ama asgari ücret almıyor bende kötü niyetle değil kesinlikle asgari ücreti girmiştim.
- Ve şuan yurt çıktı yurtta kalıyorum. Acaba kul hakkına giriyor muyum?
- Ne yapmam lazım bunun ücretini daha sonra vermeli miyim yoksa yurttan çıkmalı mıyım?
- Bir de burs başvurusu yaparken bu hatayı tekrardan yapmadım, yani maaşı doğru olanı yazdım. Lakin bazı kimseler bunun hak olamayacağını söylüyor, sonuçta resmiyette ne yazıyorsa o dur diyorlar devlet zaten araştırıp resmiyete bakıyor diyorlar.
- Yardımcı olursanız çok sevinirim. Vicdan azabı çekiyorum şu anda..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yurda almanın şartı babanızın asgari ücretle çalışıyor, yani dar gelirli olmasıdır. Siz bunu gizleyerek hakkınız olmadığı halde yurda girdiniz ve hakkı olanın yerini aldınız.

Eğer yurtta paralı kalmak da mümkün ise ücretini ödeyerek kalabilirsiniz.

Bu mümkün değilse yurt sorumlusuna doğru beyanda bulunursunuz, kabul ederse kalmaya devam edersiniz.

Bu da olmazsa ve başka bir yerde kalarak tahsile devam etmeniz mümkün ise yurttan ayrılırsınız.

Haksız olarak kaldığınız sürenin ücretini ya yurda veya yoksullara ödersiniz (imkanınız olduğunda).

Başka bir yer yoksa veya maddi gücünüz yoksa, yurtta kalarak tahsile devam eder, elinize imkan geçtiğinde yurda veya yoksullara ücret kadar ödeme yaparsınız.