Eşimin beni, benim istemediğim şehre götürme hakkı var mıdır?

Soru Detayı

- Eşim beni kendi yerleşmek istediği ama benim istemediğim yere götürme hakkı var mıdır?
- ​Eşim kız çocuğumuzun daha iyi eğitim alması için kayınbiraderimin de yaşadığı İngiltere’ye yerleşmek istemektedir. Ben vatanımdan ayrılmak istememekle beraber çocuğumun Müslüman olmayan bir ülkede büyümesini istemiyorum.
- Eşim şu anda vize başvurusu için İngiltere’de ve ben de kızımla birlikte ailemin yanında kalıyorum. Eşim sürekli Nisa süresi 34. Ayeti referans göstererek ona itaat etmem gerektiğini söylüyor ve beni kızımla beraber kayınbiraderimin evine çağırıyor. Bunu yapmadığımdan ötürü kendisine ve kızıma zulüm ile itham ediyor.
- Dinen eşimin böyle bir hakkı var mıdır?
- Eşimle İstanbul’da evlendik, zaruri bir sebep olmadıkça (nafaka temini, sağlık gibi) yerleşmek istediği yere (yurtdışı) beni de götürme hakkı var mıdır?
- Mümkünse ayet ve hadis üzerinden açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her konuda âyet ve hadis olmaz; daha geniş manalı ayetler ve hadisler ile İslam’ın gayelerinden alimlerin çıkardığı sonuçlar, hükümler de Müslümanlar için bağlayıcı olur.

Eğer kocanız sizi bir İslam ülkesine veya şehrine götürmek isteseydi, mehrinizi ödemiş olması şartıyla buna hakkı vardı. Ama bir gayri müslim ülkeye zaruret veya İslam’a davet gibi sebepler dışında göçmek caiz değildir.

Birçoğumuz çocuklarımızı bazı alanlarda tahsil için gayri müslim ülkelere gönderiyoruz, bu caizdir, ama din ve ahlakın korunması bakımından tedbirler almak, işi bitince de hemen dönmesini sağlamak gerekir.