Eşimin evli olduğunu öğrendim, nikaha devam etmek zorunda mıyım?

Soru Detayı

- Eşimin evli olduğunu nikahımız kıyıldıktan sonra öğrendim. Bu durumda kadın olarak nikaha devam etmek zorunda mıyım?
- Haklarım neler, boşama veya boşanma hakkım var mı?
- Resmi kayıt olmadığı için eşim boşamak istemezse nasıl boşanabilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nikahtan önce sana bildirilmeyen ikinci eşe tahammül edemiyorsan, boşanma hakkın olur.

Kocan seni boşamıyorsa, gerekçeni bir hakem heyetine sunar, onların boşamasını talep edersin.

Hakem heyeti öncelikle biri koca diğeri karının yakınlarından seçilir. Anlaşamazlar ise yabancı, tarafsız, güzel ahlak sahibi bir üçüncü kişi ilave edilir ve çoğunlukla karar alırlar. Bu da mümkün olmaz ise iki tarafın da akrabası olmayan iki âkıl ve salih kişi hakem olur, gerekçe meşru ise ayırmaya (boşamaya veya  muhâla’aya) karar verirler.

Her hâlükârda, evlilikten hoşnut olmayan bir kadın, kocanın yetkisini kötüye kullanarak boşamaması sebebiyle mutsuz, mazlum, mağdur yaşamaya mahkum edilemez.