Boşanmak için beğenmemek yeterli mi?

Soru Detayı

- Kadın kocasından hoşlanmadıysa boşanmak için hakem tutabilir deniyor, burada hoşlanmamak ne anlamda?
- Mehrini nafakasını veren dindar bir kocadan, sırf dış görünüşünü beğenmediği için veya başka birisiyle evlenmek istediği için boşanma talep edebilir mi?
- Bu sebep sayılır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir koca ile niçin evlenmiş? Evlenirken hoşlanmış da sonra gözü başkalarında olduğu için boşanmaya kalkışmış ise elbette bu ahlaksızlıktır.

Evlilik içinde, makul ve meşru bir sebeple mutlu olamayan kadın hakemlere başvurabilir.