Toki'den kazanılan hakkı devretmek caiz mi?​

Soru Detayı

- Gelir seviyem nedeniyle Toki'ye başvuru yapamıyorum. Ancak baba ve kardeşlerim şartları sağladığı için başvuru yapabiliyorlar.
- Eğer babama veya kardeşlerimden birine Toki'den ev çıktığı takdirde ev hakkını bana devredip, evin ücretini ben ödeyerek satın almak istiyorum.
- Böyle bir durumda benim evi almam caiz olur mu sizce?
- Çünkü şu anda babamın ve kardeşlerimin ev alacak birikimi olmadığı için bir nevi dolaylı olarak benim adıma kuraya katılmış oluyorlar. Bu durumda sizce diğer katılımcıların hakkına girmiş olur muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devletin ekonomik açıdan belirli şartları taşıyan vatandaşların bizzat kendilerine tanımış olduğu bazı imkânların, başkalarına devri resmî açıdan mümkün olmadığı gibi, ilgilinin rızası olsa bile, söz konusu imkândan başkalarının yararlanması, yalan beyanda bulunma, haksız menfaat sağlama gibi nedenlerden dolayı caiz değildir.