Bankada biriken üye aidatlarından faiz geliri olan kooperatife katılmak caiz midir?

Soru Detayı

- TOKİ'den aldıkları arsa üzerine iş yeri yapacak olan kooperatife üye oldum. Kooperatifin TOKİ'ye ödemesi iki yıl sonra başlayacak, fakat arsa ve inşaat harcamaları için aidat alımına başlandı.

- Bankada biriken üye aidatlarından kooperatifin faiz geliri olduğunda, devam etmek caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kendi adınıza ödediğiniz aidatların, faiz ve repoya yatırılmasına imkanınız varsa, izin vermemelisiniz. Yönetim kurulu ile görüşerek, faizli işleme razı olmadığınızı açık bir dille belirtmelisiniz.

Şayet böyle bir imkan yoksa, sizin maksadınız paradan faiz kazanmak değil, emlak sahibi olmaktır. Kooperatifin, laik ülke mevzuatı gereği parası bankada tutuluyor ve faiz tahakkuk ediyorsa, siz hissenize düşen faizi alır fakirlere verirsiniz.

Ödediğiniz mevcut paranıza şimdiye kadar tahakkuk eden faizi, fakir kimselere veya hayır kurumlarına sevap karşılığı beklemeden verebilirsiniz.