Stajı yaptı göstererek, fazla ikramiye ve maaş almak caiz mi?

Soru Detayı

- Tanıdık birileri vasıtasıyla stajı yaptı göstererek mezun olup emeklilikteki fazla ikramiye ve maaş hakkını elde etmem uygun mudur sizce?
- Ben 57 yaşında bir devlet memuruyum. Bundan 5 yıl önce emekliliğimde daha üst dereceden emekli olmak amacıyla 2 yıllık turizm bölümünü açık öğretimde seçtim. Bu sene tüm dersleri başarıyla bitirdim. Fakat turizm bölümünde bir de staj zorunluluğu varmış. Stajı da üst seviyeli otel vb. kurumlarda yapmamı istiyorlar. Bu kurumların hiçbiri de doğal olarak 57 yaşında birini almak istemiyorlar. Eğer turizm değil de başka bölüm seçseydim staj olmayacaktı, sadece dersleri vermem yetecekti. Üstelik turizm bölümü fazla İngilizce ders içermesi nedeniyle çoğu 2 yıllık bölümden daha zor.
- Sorum şu: bu şartlarda tanıdık birileri vasıtasıyla stajı yaptı göstererek mezun olup emeklilikteki fazla ikramiye ve maaş hakkını elde etmem uygun mudur sizce?
- Özet olarak girerken staj olayını bilmiyordum, staj yaptırsalar yapacağım fakat hiçbir kurum bu durumda kabul etmiyor. Bu kapsam da dersleri verip gerekeni yaptım fakat staj engeline takıldım öneriniz nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yalan ve hile ile meşru bir sonuç ve menfaat elde edilemez; caiz değildir.

Geçineceğiniz kadarından fazla maaş alma arzusu zarurete girmez.