Çocuğuma kötü davranan bakıcının maaşını ödemem gerekir mi?

Soru Detayı

- Eşim çalıştığı için 11 aylık kızımıza bakması için eşimin uzaktan akrabası olan bir kadınla anlaştık. İlk bir ayın sonunda kadının bazı davranışları bizde kuşku uyandırdığından evde telefonumuzu gizleyerek ses kaydı yapmaya karar verdik.
- İki gün boyunca yaptığımız ses kayıtlarını dinlediğimizde ise, tam anlamıyla büyük bir hayal kırıklığı ve şok yaşadık.
- Yüzümüze karşı gülen bu kadının maalesef el kadar bebeğimize çok kötü sözler, hakaretler ettiğini en ufak bir şeyde bela okuduğunu ve hatta anne babası olarak bizlere dahi küfürler ettiğine şahit olduk.
- Bu durumda artık biricik evladımı bu kişiye emanet edemeyeceğim için işine son verdim. Ancak bir aylık maaşını ödemeyi düşünmüyorum. Çünkü ben evladımı ona iyi bakması için emanet ettim ve ona iyi bakması karşılığında anlaştık.
- Ben böyle düşünüyorum ama gönlüm rahat etmediği için ve mahkeme-i kübraya kul hakkı ile çıkmaktan korktuğum için sizlere sormak ihtiyacı hissettim.
- Maaşını ödemediğim takdirde, bu kişi bize taahhüt ettiği vazifesini yerine getirmemesine rağmen benden bir hak talebinde bulunabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ücretle iş yapan bir kimsenin ücrete hak kazanması için, işini şartına uygun olarak yapması gerekir. (Prof. Dr. Hayrettin Karaman)

Sorunuzdan bakıcının işini şartlarına uygun yapmadığı gibi zarar verdiği anlaşılmaktadır. Dolayısı ile ücretinden kesinti yapabilir veya ücretini hiç vermeyebilirsiniz.