Yahudilere yapmadıkları şeyler için neden hatırlayın denilmiş?

Soru Detayı

- İsrailoğulları Kuran'da Bakara suresinde 49’dan başlayan ve devam eden ayetlerde hatırlayın kelimesi tefsirlerde geçiyor.
- Bu Yahudiler nasıl hatırlasınlar, bunlar bu fiili yapmadıkları halde neden böyle itham edilmişler?
- Bunun manası ve hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim’de, atalara yapılan lütuf ve ihsanlar bazen onların çocukları için yapılmış gibi anlatılır.

Örneğin “Su taştığında (tufan esnasında) sizi gemide taşıdık.” deniyor.

Aslında gemide taşınanlar Nuh aleyhisselamın kavmidir. Ancak onlarla birlikte zürriyetleri de taşındığı için böyle deniyor.

Yine, “Sizi topraktan yarattık” deniyor. Aslında topraktan yaratılan Hz. Âdem’dir. Ancak bizler de onun neslinden olduğumuz için, biz de topraktan yaratılmış oluyoruz.

İşte Yahudiler için olan hitaplarda da bu durum gözlenebiliyor. İsrailoğullarına yapılan nimetleri onlara yapmış gibi zikrediyor. Atalara olan lütuf, çocuklara da yapılmış sayılır. Tıpkı bizim babamızın iyi haliyle sevinmemiz gibi…