Ekmek bağışlayanı hatırlayın ve ibret alın olayı nedir?

Soru Detayı

- Bir adamın yedi gün boyunca işlediği günahın, yetmiş yıl ibadetinden ağır geldiği, ancak bir ekmeğin onun kurtulmasına neden olduğu şeklinde bir olay duydum. Bu olay "Ekmek bağışlayanı hatırlayın ve ibret alın" şeklinde geçiyormuş.
- Bu olayın aslı nedir, kaynağı var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir rivayet şöyledir:

Ebu Musa el-Eşari, (r.a), ölüm anı yaklaştığında oğullarına öğüt vererek:

“Ekmek bağışlayan adamı hatırlayın!” dedi ve şunları anlattı:

“Bir manastıra çekilerek, hayatını ibadetle geçiren bir adam vardı. Yetmiş sene inzivasını sürdüren bu adam, bir gün dışarı çıktı. Yolda şeytan kadın gibi görünerek onu aldattı. Adam onunla beraber yedi gün kaldı."

"Sonra, adam yaptığı hatanın farkına vardı, hakikati gördü ve yaptığına çok pişman oldu. Tövbekâr olarak yollara düştü. Her adımında namaz kılıyor, secde ediyor, Allah’tan af diliyordu. Gece olunca bir eve sığındı. İçeride on iki fakir insan yaşıyordu. Acziyet duygusuyla kendini onların arasına attı."

"O bölgede oturan bir rahip her gece bu fakirlere birer tane ekmek gönderirdi. Her zaman olduğu gibi o akşam da hizmetçi ekmekleri getirdi ve herkese birer tane verdi. Fakirlerden sandığı için, tövbekâr adamın önünden geçerken ona da bir ekmek uzattı. (On iki kişi olduklarından, tövbekâr ekmeklerden birini alınca, fakirlerden biri ekmeksiz kalmıştı.) Bu sırada kendisine ekmek verilmeyen adam rahibe:

'Sana ne oluyor?! Niçin bana ekmeğimi vermedin?' dedi. Rahip:

'Sana ekmek vermediğimi mi sanıyorsun? Git oradakilere bir sor bakalım, aranızda iki tane ekmek verdiğim kimse oldu mu?' dedi. Oradakiler:

'Hayır! Hiçbirimiz iki ekmek almadık!' dediler. Râhip:

'Benim seni ekmekten mahrum ettiğimi mi sanıyorsun? Vallahi sana bu gece ekmek yok!' diye çıkıştı.

"O anda tövbekâr adam, eline verilen ekmeği, ekmek almayan adama uzattı. Sabah olduğunda tövbekâr ölü olarak bulundu."

"Tövbekârın yetmiş senelik ibadetiyle yedi gecelik günahı tartıldı. Yedi gece ağır geldi. Günahları ağır basmıştı. Sonra yedi gecenin karşısına bir ekmek kondu. Bu kez ekmek ağır geldi. Tövbekârın son anlarında bağışladığı ekmek onu kurtarmıştı.”

Ebu Masa sözlerini şöyle tamamladı:

“Oğullarım! Ekmek bağışlayanı hatırlayın ve ibret alın.” (Ebû Nuaym, Hilye, I, 263)

Aynı olay, biraz farklı ifadelerle, daha kısa olarak, "Bir rahibin bir kadınla günah işlemesi" şeklinde de rivayet edilir. (bk. İbnu Ebi Şeybe, Musannef, no: 34211)

Bu rivayet Ebu Musa el-Eşari’ye ait bir sözdür. Peygamber Efendimiz (asm)'in sözü değildir.

Ayrıca rivayetin sıhhati konusunda bir bilgi bulamadık. İsrailiyat olma ihtimali güçlüdür.

Eğer rivayet sahih ise, bunu şöyle anlamak uygun olur:

Yetmiş yıllık ibadet, yedi günlük günaha göre hafif gelmişti. Ancak bu yetmiş yıllık ibadetin yanına günahtan sonraki tövbeleri, kıldığı namazları, yaptığı secdeleri ve özellikle verdiği ekmeğin sevabı da eklenince, günah tarafı hafif kalmış, sevap tarafı ağır basmıştır.

Allah’ın rızası bazen çok basit görülen bir amelde olabilir. Zaman gelir, küçük bir ekmek, az bir su çok büyük manalar ifade edebilir.