İnsanın işlediği büyük veya küçük günahlarının sürekli aklına gelmesinin sebebi nedir?

Soru Detayı

- ​Bir insan küçük veya büyük günahlar işledi daha sonra tövbe etti. Bu işlenilen günahların onun sürekli aklına gelmesinin sebebi nedir?
- Hiç alakasız anlarda birden o yaptığı günahı hatırlayıp pişmanlık duyup utanmasından mı?
- Bu durumun sebebi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın işlediği her türlü günahın, küçük olsun büyük olsun, tövbe ettikten sonra aklına gelmesinin iki ana sebebi vardır:

Birincisi, şeytanın vesvesesidir ve oldukça tehlikelidir. Yani şeytan, işi olan vesveseyi insanın kalbine atar ve sürekli der ki:

“Sen iflah olmazsın! Tövbe etmiş olman seni kurtaracak mı sanıyorsun? Sen aslında riyakârsın, çabaların, gayretlerin nafiledir. Öyleyse gel kendini heba etme, bu işten vazgeç! Sen gene ‘Vur patlasın, çal oynasın hayatına devam et, keyfine bak!’ nasıl olsa sonun belli değil, bari keyfine bak. Hem Allah’ın rahmeti gazabına galiptir, seni belki affeder…”

İşte bu tarz veya benzer vesveselere maruz olan insan bunun şeytandan geldiğini bilip, istiaze edip, imanını arttırıcı eserleri, tefsirleri ve Kur'an’ı derin derin tefekkür ederek, anlayarak okumalı ve şeytandan Allah’a sığındıran Felak ve Nas surelerini dilinden düşürmemelidir.

İkincisi ise, insanın fıtri vicdanıdır, ki bu aşırıya kaçmamak kaydıyla iyidir.

Bunu vesveseden ayırabiliriz, çünkü vicdan der ki:

“Bak sakın unutma, şu günahları işledin. Tamam tövbe ettin, ama tövbenin kabulü için sakın böyle şeylere bir daha tevessül etme! Hem havf ve reca yani korku ve ümit arasında hayatına devam et, tövbe ve istiğfardan vazgeçme, nefsine itimad etme ve temize çıkarma, ibadetlerini ve bütün kulluk vazifelerini de tam yap ki bir daha yolunu şaşırmayasın.”