İç yağ, azgın olmayan Yahudilere de mi haramdı?

Soru Detayı

“Biz, Yahudilere, tırnaklı her hayvanı haram kıldık. Onlara, sığır ve davarın sırt, bağırsak ve kemik yağlarının dışında, iç yağlarını da haram kıldık. Azgınlıklarından dolayı onları bu şekilde cezalandırdık. Şüphesiz ki biz doğru söyleyiniz.” (Enam 146)
- Bu hüküm bütün Yahudileri içine alır mıydı?
- Ayette “Azgınlıklarından dolayı onları bu şekilde cezalandırdık” deniyor. Azgın olmayan suç işlemeyen Yahudilere de mi haramdı, haramsa neden?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah "Dilediği şekilde hüküm verendir." ve bu hüküm Yahudilerin geneli içindir.

"...Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır yük yükleme!.." (Bakara, 2/286)

ayetinde de ifade edildiği gibi, önceki milletlere bize nispetle daha ağır yükler (hükümler) yüklendiği bir gerçektir.

Ayette zikredilen “Hadû” (Yahudiler) kelimesi umum ifade eder. Onun için bu hüküm sadece belli bir kısım Yahudileri değil, onların hepsini kapsamaktadır.

Bakabildiğimiz ondan fazla tefsirde, “Yahudilerin bir kısmı” şeklinde bir ayrım yapılmamıştır. (Misal olarak bk. Razi, Semerkandi, Maverdi, Bedavi, Kurtubi, Meraği, İbn Aşur vs. ilgili yer)

Özetle, bu hüküm bütün Yahudiler içindir. Ancak bu hükme her ne kadar azgın olanlar neden olduysa da masumlar varsa, onlar için bir ceza değildir, aksine bir imtihandır, bir nimettir, bir ikramdır, bir rahmettir, maddi-manevi nice makam ve derecelere vesiledir.