Yahudilerden bir ümmetin kaybolduğu ve bunların fareleştiği, anlamında bir hadisi var mı?

Soru Detayı

- Peygamberimizin: "İsrail Oğullarından bir ümmetin kaybolduğu ve bunların fareleştiği" anlamında bir hadisi var mı?
- Varsa, bunu nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bir hadis-i şerifte verilen bilgiye göre Peygamberimiz (asm) şöyle buyurdu:

"İsrailoğullarından bir ümmet kaybolmuş ve ne olduğuna dair bir bilgi de yoktur. Öyle zannediyorum ki, o ümmet mesh edilerek fare olmuştur. Çünkü, farelere deve sütü verilse içmezler. Fakat keçi-koyun sütü verilse içerler.” (Buhari, Bedu’l-Halk,15; Müslim, Zuhd, 61)

- Bu hadiste Peygamberimiz (asm)'in kendi içtihadı ile yaptığı bir tahmin söz konusudur.

Peygamberimiz (asm), bu tahminin gerekçesi olarak da İsrailoğullarına devenin et ve sütünün haram kılınmış olduğunu göstermiştir.

- Ancak Peygamberimiz (asm) daha sonra, mesh edilerek domuz veya maymun olanların varlıkları ve nesillerinin devam etmediğini Allah’tan öğrenmiş ve bunu öyle bildirmiştir. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 6/353)