Varlık yönetim şirketinde tahsilat personeli olarak çalışmak caiz mi?

Soru Detayı

- Ayrıca banka olmasa da telekomünikasyonun gecikme faizli alacağı oluyor burada çalışılır mı?
- Varlık Yönetim Şirketleri ödeyemediğiniz kredileri, tahsili gecikmiş alacakları bankalardan ve diğer finansal kuruluşlardan satın alır ve sizinle birlikte, kolay ödeyebileceğiniz, imkânlarınıza uygun, esnek ödeme planları yaparak yeniden yapılandırır. Böylece sizi hem borcunuzdan, hem de hukuki yükümlülük ve kısıtlardan kurtarır.
- Bankaların uzun zamandır takip ettiği fakat tahsil edemediği gecikmiş alacakları bir süre sonra yüksek maliyetleri, hukuki süreçlerin uzunluğu sebebiyle bankaya yük olmaya başlar. Bankacıların şahsi sorumluluk riski ve bankanın borcunuzda indirim yapamaması gibi nedenler de eklenince bankalar borç dosyalarını devretmeyi tercih ederler. Ve devir süreci başlar.
- Bankalar, 2 ya da 3 yıl süreyle tahsil etmeye çalıştıkları fakat sonuçlandıramadıkları alacakları varlık yönetim şirketlerine ihale yöntemiyle devrederler. İhale süreci sonuçlanınca dosyanızı devralmaya hak kazanan şirkete tüm bilgileriniz aktarılır ve şirket tahsilat yapmak için çalışmaya başlar. Gecikme faizli alacaklar olur.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Alacağın üçüncü bir şahsa eksiği veya fazlasıyla satımı caiz değildir.

İslam’a göre imkânı bulunduğu halde ödemeyen (mütemerrid) ile ödeme güçlüğüne düşen kişilere yapılacak muamele de farklıdır. Birincisinden mahkeme ve gerekirse haciz yoluyla alacak tahsil edilir, ikincisine ise süre tanınır ve yardım edilir. Bu kurallara riayet etmeyenlerin yanında bu işlerin icrasında çalışmak caiz olmaz.