Kaçıp giden borçlunun borcunu ödeyen kefil, borçlunun alacaklarını tahsil edebilir mi?

Soru Detayı
Bir kişi bir marketçiye kefil oldu, marketçi kaçıp gidince, onun borçlarını ödedi. - Borcu ödeyen kefil, marketçinin alacaklarını tahsil edebilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Alacaklı olan kimsenin, vadesi geldiği halde borcunu ödemeyen kimseden hukuk dışı yollardan alacağını tahsil etmesi caiz görülmez. Zira bu yöntem sosyal kargaşaya ve suistimale yol açabilir.

Hukuki yollarla borçlunun malına haciz konabilir.

Bununla birlikte, bir kimse vadesi gelen alacağını borçludan tahsil edemediği için, alacağı tutarında borçlunun malından izinsiz alması, İslam hukukunda gasp olarak kabul edilmemiş, usul hatası olmakla birlikte, suistimal edilmeksizin şeran bunu almaya hak sahibi kabul edilmiştir. (bk. Istılahatı Fıkhıyye, 7/332)

Şu halde kefil olan kimse, alacağı kadar miktarı marketçiye borcu olanlardan tahsil edebilir. Ancak kanuni karışıklığa meydan vermemek için, bunları belgelendirerek teslim alması uygun olandır.