Ödeme vadesine göre fiyat belirlemek caiz mi?

Soru Detayı

- Biz zirai ilaç satışı yapıyoruz. Bölgemizde meyvecilik ağırlıkta. Satışlarımız şubat-temmuz dönemi, tahsilat dönemimiz ise hazirandan mart-nisana kadar gitmekte.
- Çiftçiler ilaç döneminde yaklaşık 13-17 kez gelip dönemsel ilaçlarını almakta. Bu müşterilerle hesap görürken müşterinin ödeme vadesine göre fiyat belirliyoruz.
- Hesaplamada usul hatası yapmamak için usul ve esasları nasıl yapmalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her ilaç satış-alışı bir “satım akdidir.”

Her akitte taraflar, ödemenin peşin mi, vadeli mi olacağını önceden konuşurlar. Müşteri vadeli alıyorsa satıcı, vade farkını da koyarak ilacın bedelini açıklarlar. Bu bedel üzerinden belli ilaç alınınca (aldım-sattım denince veya sözleşme, senet vb. imzalanınca) akit kurulmuş olur.

İlaç müşterisinin diyelim birinci alıştan bin lira borcu oldu, ikinci alış da aynı usul ile yapılır, bundan da 1200 lira borcu oldu; toplam 2200 lira borcu olur. Buna her alışından oluşan borcu eklenir.

Ödeme vadesi geldikçe vadesi gelen borcunu öder.

Vadesi gelmeden de borcunu ödeyebilir; bu takdirde satıcı, alacağından bir kısmını düşürürse (hibe ederse) güzel olur.

Borçlu vadesi gelen borcunu ödeyemezse gecikme farkı alınamaz; alınırsa faiz olur; yalnızca enflasyon farkı alınabilir.