Vadesi gelmeden yapılan ödemede iskonto caiz mi?

Soru Detayı

- Ödemelerimizi vadesi gelmeden önce yapsak ve bunun karşılığında iskonto alsak caiz midir?
- Bu faiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erken ödeme sebebiyle mesela, bin lira borcu sekiz yüz lira ile alma satma, mübadele şeklinde değil de alacaklının, alacağından bir kısmını meşru bir sebeple bağışlaması şeklinde olan ödeşmeler caizdir.

(krş. İbn Rüşd, Bidayetü’l-müctehid, 2/119; İbn Cüzey, Kitabü’l-kavanîni’l-fıkhiyye, Beyrut, s. 217: Salih b. Fevzan el-Fevzan, “er-Ribâ”, Aḍvaü’ş-şerîa, X/3, Riyad 1399, s. 235-274.)