Vakfiyelerdeki beddualarda ne demek isteniyor?

Soru Detayı

- Vakfiyelerde ağır beddualar var. Mesela dünya ve ahirette mutluluk yüzü görmesin gibi. Burada ne demek isteniyor imansız mı olsun deniyor?
- Eğer böyleyse Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin ayeti ile çelişmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah, her kulunu ne yaparsa yapsın affedeceğini vaad etmiyor, edebileceğini söylüyor. Bu yüzden kul ümit ile korku arasında olacaktır.

Vakıf; kamu menfaati, ümmetin menfaati, dinin menfaati için yapılıyor; vakfedilen mal şahsın mülkü olmaktan çıkıyor, kamunun mülkü oluyor.

Böyle güzel bir ibadeti bozacak kimseler için “eğer bozarsa, her kim bozarsa” şeklinde şahıs belirtmeden beddua etmek caizdir; maksat kötülüğü önlemektir.