Cuma günü duaların kabul olmasıyla ilgili hadis sahih mi?

Soru Detayı

- Cuma günü ile ilgili "Bugünde hayırlı bir saat vardır. Kim o saate tesadüf eder de Allah`tan hayırlı bir şey dilerse, o şey de kısmetinde varsa Allah onu ona verir. Kısmetinde yok ise, ondan daha hayırlısını ahirette verir. Kim bir miktar belanın kaldırılması için o saatte dua ederse, Allah duasını kabul eder ve daha büyüğünü onun üzerinden kaldırır." hadisi sahih bir hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen hadis rivayeti -sorudaki şekliyle- Taberani, İbn Merduye, Gazali zikretmiştir. Fakat rivayetlerin senetleri zayıf olduğu için bu hadis de zayıftır. (bk. Zeynu’l-Iraki, Tahricu ahadisi’l-İhya, 1/211)

Ancak, konuyla ilgili sahih hadisler vardır. Onlardan biri şöyledir:

Peygamber Efendimiz (asm), "Cuma günü içinde öyle bir vakit vardır ki, Müslüman bir kul namaz kıldığı halde o vakte rastlar da Allah'tan bir şey dilerse, muhakkak Allah onun dileğini yerine getirir." buyurur ve bu sözleri söylerken de eliyle bu vaktin çok kısa olduğuna işaret ederdi. (bk. Buhârî, Cum`a 37, Talâk 24, Daavât 61; Müslim, Müsâfirîn 166, 167, Cum`a 13-15)