Şafii mezhebine göre, yeminini bozan kişi ne yapmalıdır?..

Soru Detayı
- Şafii mezhebine göre, bir kimse "Eğer şu haramı işlersem, bir sene üst üste oruç tutmak üzerime farz olsun." derse, sonra da bu yemini bozarsa, ne yapması gerekir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse "Eğer şu haramı işlersem bir sene üst üste oruç tutmak üzerime farz olsun." derse, sonra da bu yemini bozarsa, şu üç şeyden birisini yapması gerekir:

1.  Yemin kefareti vermesi gerekir.

2.  Yapmayı vaad ettiği şeyi yapmalıdır.

3. Yapmayı vaad ettiği şeyi yapabileceği gibi, yapmayıp yemin kefareti de verebilir ki, kuvvetli olan görüş de budur.