Üzerime yüz kere yemin kefareti vacip olsun diyen kişi ne yapmalı?

Soru Detayı

- Gençliğimde bir olay üzerine "şunu yaparsam üzerime yüz kere yemin kefareti vacip olsun" demiştim. Yemini bozdum. Günahtan nasıl kurtulabilirim?
 - Yemini ederken çokluk belirtmiştim. Fitre miktarı 19 lira olarak kabul edersek, 190 lira bir günün kefareti. 190x100 bir yardım kuruluşuna göndersem kefaret geçerli olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sözü yemin saysak bile, bir yemin kefareti yeterlidir. Bir yemine yüz kefaret gerekmez. Yüz kere yemini bozarsanız yüz kere kefaret ödersiniz.

Yemin kefareti; gücü yeterse bir köle azad etmek veya on fakiri sabahlı akşamlı doyurmak ya da on fakiri alışılmış biçimde giydirmektir.

Kişi bu üçü arasında muhayyerdir. Ama bunlara gücü yetmezse, peşi peşine üç gün oruç tutar.