Ergenlikten önce edilen yemin geçerli mi?

Soru Detayı

- ​Ergenliğe girmeden önce yemin eden biri, bu yemini ergenlikten önce veya sonra bozarsa kefaret gerekir mi?
- Eğer gerekirse kefaret bedelinin on fakiri doyurmak olduğunu biliyoruz. Ancak kişinin buna gücü yoksa ailesi de kefareti ödeyebilir mi?
- Yoksa 3 gün oruç mu tutmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ergenlik öncesi yapılan yemin geçersizdir, ergenlikten önce veya sonra bunu bozsa da kefaret gerekmez.

Çünkü ergen olmayan çocuğun yaptığı yemin geçerli ve bağlayıcı olmadığı için, yerine getirilmediği takdirde kefaret gerekmez.

Dolayısıyla ergen olmayan kişi büluğa çağına erişmedikçe yapmış olduğu yeminin bir hükmü yoktur.