Yemin bozmanın kefareti ertelenebilir mi?

Soru Detayı

- ​Yemin bozup, kefaretini aylar hatta yıllar sonra ödeyebilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yemini bozan kimselerin yemin kefareti ödemeleri gerekir. Yemin kefareti sırasıyla; on fakire birer fitre (fıtır sadakası) miktarı veya bir fakire on ayrı günde her gün birer fitre miktarı para vermek veya on yoksulu sabah akşam doyurmak ya da giydirmektir. Buna gücü yetmeyenlerin ise, ara vermeden üç gün oruç tutmaları gerekir.

Bu kefaret ve sıralama Kur'an-ı Kerim’de belirtilmiştir. (bk. Maide, 5/89)

Yemin Kefareti, yemin bozulur bozulmaz kişi üzerine vacip olur. Doğru olan beklemeden hemen kefaretin yerine getirilmesidir. Ancak daha sonra yerine getirmek de geçerlidir, vacip yerine gelmiş olur. Ancak yemin kefaretini yerine getirmeden vefat ederse günahkâr olur. Bu açıdan ilk fırsatta yerine getirmek gerekir.

Yemin kefaretini yerine getiremeyenler, kefareti ertelerler ve imkân buldukları ilk anda bu kefareti eda ederler. (Kasani, Bedai, 5/11)

Ancak kefaretini yerine getirmeden ölen kişi; vasiyet etmişse kefaret geriye kalan malından ödenir. Vasiyet etmemişse varisleri onun bu kefaretini kendiliklerinden ödeyebilirler. (Kasani, Bedai, 5/96)