Adağımı, adadığım yerden başkasına vermem geçerli mi?

Soru Detayı

- Falanca bir işim gerçekleşirse adresini belirttiğim öğrenci evine mobilya bağışında bulunacağım şeklinde bir adağım oldu.
- İşim gerçekleşti. Adadığım mobilya bedeli 5.000 tl tutarında idi acaba bu adağımı adresini belirttiğim öğrenci evi yerine aynı özellikleri taşıyan başka bir adresteki öğrenci evine mobilyayı alsam caiz olur mu, adağım yerine getirmiş olur muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sadaka türünden adaklarda sadakanın verileceği kimsenin, yerin / mekânın veya zamanın tayin edilmiş / belirlenmiş olması bağlayıcı değildir. Bir yerle kayıtlanarak yapılan adak başka bir yerde de yerine getirilebilir. Zira adaktan maksat Allah’a yaklaşma isteğidir. (Kasani, Bedai, V, 93)

Bu itibarla soruda zikri geçen adağın başka bir yerde yerine getirilmesinde de bir sakınca yoktur.