Hayır kurumuna vekalet vererek adak kurbanı kestirmek

Soru Detayı

- Bir adağım vardı, şuanda kurban bayramına çok yakınız ve benim adağımı gerçekleştirmem lazım. fakat birçok yer kurbanlıklar için açık olarak sergilenmeye başlandı, bayram için hazırlıklar derken bunu kestirecek biryer bulmakta zorlanıyorum.
- bayram geldiği zaman adağımı yardım kuruluşlarına bağışlasam olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, vekâlet vererek kurbanınızı hayır kurumlarına bağışlamalısınız. İlgili kurumun hesabına paranın yatırılmasıyla kurban vekâleti verilmiş olur. Ayrıca arayıp vekâlet vermek şart değildir.

Ancak adak kurbanının hayır kurumu tarafından muhakkak kesilmesi gerekir. Aksi takdirde adak yerine gelmiş olmaz.