Uyuşturucu kullanan çocuğumu eve almasam günah işler miyim?

Soru Detayı

- Uyuşturucu kullanan ve evdeki evlatlarıma zarar verebilecek durumda olan evlatlarımı eve almasam günah işler miyim?
- Benim 24 yaşında uyuşturucu kullanan kızım var. Bazı zamanlar oluyor ki eve gelmiyor. O kadar nasihatler etmemize rağmen uyuşturucu kullanmaktan vazgeçmedi. 26 yaşında yürüme engelli ablasını bıçakladı, uyuşturucu kullandığı zamanlarda. Ama ablası şikayet etmedi.
- Şimdi engelli kızım diyor ki anneciğim can güvenliğimiz yok. Sorularla İslamiyet’e soralım, eğer dinimiz müsaade ederse eve almayalım, artık onu dedi. Ben de size sorayım dedim.
- Bir de oğlum var. O da uyuşturucu kullanıyor. Onun da evdeki paraları aldığından şüpheleniyoruz. Yani can ve mal güvenliğimiz tehlikede olabilir.
- Bu evlatlarım konusunda neler yapabiliriz? Yapmamız gereken bütün yolları söyleyin lütfen.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıza, eli ekmek tutana kadar erkek çocuğa; öncelikle babaları, evli kadına kocası, bunlar yoksa veya güçleri yoksa en yakından uzağa doğru erkek akrabası bakmaya mecburdur.

Ama bu mecburiyet, onları, evdeki başkalarına zarar verdiklerinde aynı evde oturtmayı, tutmayı içermez. Böyle bir durumda, başka bir yerde yaşamaları ve tedavi görmeleri için elden gelen yapılır...