Peygamberimizin geleceğini bilen Hristiyanlar var mıdır?

Soru Detayı

- Yahudiler Peygamberimizin geleceğini önceden biliyordu. Nereden nereye hicret edecek ve neresinden nübüvvet mührü var biliyordu.
- Yahudiler gibi bir de Hristiyan Bahira var. Bahira Peygamberimiz ta çocukken peygamber olacağını bilmiş.
- Peygamberimizi çocukluk zamanında gören Rahip Bahira dışında peygamberimizin geleceğini bilen ve onu kitaplardan tanıyarak öğrenen Hristiyanlar var mıdır?
- Tıpkı Bahira gibi Peygamberimizin geleceğini bilen Hristiyan dinine mensup olan insanlar var mıydı?
- Tabi sonra Müslüman olmuş da olabilir bunlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin peygamberliğini tasdik eden bazı Hristiyanlar vardır, örneğin:

Bahira

Bu konuda en şöhretli olan rahiptir.

Roma Kralı Hirakl

Hz. Peygamberin (asm) mektubu kendisine ulaştığı zaman Ebu Süfyan da oradaydı. Ebu Süfyan bizzat kendisi anlatıyor:

“Kral Hz. Peygamberin (asm) sıfatları hakkında, sorduğu suallerin cevabını aldıktan sonra, Ebu Süfyan’a dönüp şunları söylemişti:

Eğer senin bu dediklerin doğru ise, bu zat benim şu iki ayağımın bastığı toprağı da ele geçirecektir. Ben onun (ahir zaman peygamberi olarak) ortaya çıkacağını biliyordum, fakat onun sizden (Araplardan) olacağını zannetmiyordum / düşünmüyordum. Eğer onunla görüşebileceğimi bilseydim, birçok sıkıntıya katlanarak yanına giderdim. Ve şayet yanında bulunsaydım, ayaklarını yıkardım.'(Buhari, Bedü’l-vahy, 7)

Habeşistan Kralı Necaşi

Bu zat Hz. Peygamberin (asm) Meryem oğlu İsa hakkında ne düşündüğünü sormuş ve Hz. Cafer’den şu cevabı almıştır:

“Meryem oğlu İsa ruhullahtır ve kelimesidir ki, (Allah) onu hiçbir insanla teması olmayan ve tertemiz bir kadın olan Hz. Meryem’den çıkardı (doğurdu).”

Bunun üzerine Hristiyan Kral, yerden bir çubuk alıp havaya kaldırdı ve:

“Ey Habeşliler, kıssis ve ruhbanlar topluluğu! Bunların Meryem’in oğlu hakkında söyledikleri, sizin / bizim söylediklerimizden hiçbir fazlalığı ve bu çubuğun ağırlığı kadar da yoktur.” dedi. Sonra da Müslümanlara dönerek:

“Size ve yanından geldiğiniz kimseye merhabalar olsun. Ben şehadet ederim ki, bu zat Allah’ın resulü ve Hz. İsa’nın müjdelediği kimsedir. Benim ülkemde istediğiniz kadar ikamet edebilirsiniz.” (İbn Kesir, el-Bidaye Ve’n-Nihaye, 3/84)

Varaka b. Nevfel

Bu zat da cahiliye döneminde İncil’i okumuş ve Hristiyan olmuştur. Vahyin ilk zamanlarında Peygamberimizin (asm) ahir zamanda beklenen peygamber olduğunu bildirmiştir. Bu zat da meşhurdur ve herkesçe bilinir.

Şimdilik bununla iktifa edelim.