Üstün kılınacak ümmet Hristiyanlar mı Müslümanlar mı?

Soru Detayı

- ​Kuran-ı Kerimde; Hz. İsa’ya hitaben “sana tâbi olanları ta kıyamete kadar kâfirlere üstün kılacak olan da Ben'im.” (Al-i İmran, 3/55) ayet-i kerimesinde Hz. İsa’ya tabii olanların (Hristiyanların) kıyamete kadar Hristiyan olmayanlardan (Yahudilerden ve Müslümanlardan vs.) üstün olacağı belirtiliyor.
- Diğer bir ayet-i kerimede; “O, resulünü hidayet ve hak din ile gönderendir ki, o dini tüm dinlere üstün kılsın.” (Fetih, 48/28)
- İslam’ın diğer dinlere üstün kılınacağı ifade ediliyor.
a) Ayetler arasındaki farkı nasıl anlamamız gerekiyor? Bir çelişki var mı?
b) Kastedilen Müslümanlar ise, Müslümanların hali ortada, şu an üstünler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

a) Ayetler arasında fark var, fakat çelişki yoktur.

Al-i İmran suresinde yer alan ayette: “Hristiyan olmayanlardan (Yahudilerden ve Müslümanlardan vs.) denilmiyor. “kâfir olanlardan” deniliyor. Müslümanlar Hz. İsa’yı ve onun dinini inkâr etmedikleri için “kâfir olanlar” kapsamına girmezler.

b) Fetih suresindeki ayetin verdiği müjde 13 asır boyunca bir realite olarak tahakkuk etmiş ve tarihçe tasdik edilmiştir.

Ayette “İslam’ın üstünlüğü kıyamete kadar devam eder.” diye bir ifade yoktur. Bu sebeple bir-iki asırdan beri, Müslümanların perişan halleri, bu müjdenin doğruluğuna zarar vermez.

Kaldı ki, bazı alimlerin kanaatine göre, şu ahir zamanda da Kur'an’ın diğer dinlere üstünlüğü söz konusu olacaktır. Öyle ümit ediyoruz ki, "Ümitvar olunuz. Şu istikbal inkılabı içinde en yüksek gür sada, İslam'ın sadası olacaktır." (bk. Nursi, Sünuhat) şeklindeki müjde, yakın bir zamanda tahakkuk edecektir.