Truman sendromu için ne yapılmalı?

Soru Detayı

- Truman sendromuna sahip bir kişiye ne denilmeli ne yapılmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Truman sendrom, modern yaşamın tuhaflıklarından biridir. Çünkü bu sendroma sahip kişiler "filmdeki karaktere benzer şekilde kendilerini bir televizyon şovunda yaşıyor gibi" hissederler.

Bu kişiler, kendilerini sürekli izlendiğini, kaydedildiğini, olayların senaryo gereği gerçekleştiğini ve çevrelerindeki insanların oyuncu olduklarını düşünürler. Bu, tüm hayatlarının gizli kameralar tarafından takip edildiğini, dışarıdan bir güç tarafından yönetildiğini ve yönlendirildiğini, etrafındaki insanların aslında bu şovda rol alan oyuncular olduğunu düşünürler ve gerçek dünyanın sınırlarını bulmakta zorlanırlar.

Eğer siz de bu sendromdan şüpheleniyorsanız veya çevrenizde bu belirtileri gösteren biri varsa, ilk önce yapılması gereken şey, bir uzmana başvurmaktır.

Bu tür sanrılar, kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkilediği için profesyonel yardım şarttır. Bundan dolayı sözünü ettiğiniz kişi, tek başına böyle bir yardımın gereğine inanmadığında bir uzmandan destek alması için onu motive edin, randevu almasını bizzat siz sağlayın.

Bu kişilerin öncelikle gerçeklikle yüzleşmesi gerekir. Nitekim alacakları psikoterapi de ilk olarak onlara bunu yapmalarını sağlayacaktır. Gerçeklikle yüzleşmesi için onun yanında olun ve sık sık yüzleştirme yapın. Ancak gerçekliği nazik ve anlaşılır bir şekilde pekiştir.

Örneğin, günlük hayattan somut / müşahhas ve gerçekçi örnekler vererek konuşun. Yalnız bunu yaparken asla onun duygularını görmezlikten gelmeyin, küçümsemeyin, sabır ve hoşgörü ile karşılayın.

Bu sendrom, genellikle televizyon veya medya tüketiminin aşırıya kaçmasıyla ve bununla beraber toplumsal yaşamadan uzak izole bir hayat tarzı sonucu meydana geldiği için, öncelikle bunların sınırlandırılması gerekir.

Örneğin televizyon, internet ve sosyal medya gibi platformları en az seviyeye indirin. Buna paralel olarak, yavaş yavaş sosyal hayata, hayatın içine daha fazla karışmasına yardımcı olun.

Tüm medya platformlarına eleştirel bakmayı öğrenmek, sorgulamak da bu sendroma yakalananlara yardımcı olabilir. Çünkü medya-okuryazarlığı da değimiz eleştirel yaklaşma; insanların gerçeklik algılarının yeniden şekillendirmelerine ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemelerine yardımcı olabilir.

Truman sendromu yaşayan kişinin zihinsel sağlığı ve stresten uzak kalması çok önemlidir. Onun için yürüyüş, egzersiz gibi aktiviteler, arkadaşının zihinsel sağlığına olumlu katkılar sağlayabilir.

İmanın esaslarını daha bilinçli öğrenmesini sağlayın.

Her şeyin Allah’ın elinde olduğuna, onun iradesi ve takdiri ile gerçekleştiğine bihakkın inanmış bir insan böyle sanrılardan uzak kalacaktır.

Her türlü sıkıntı ve sorun zamanı, aynı zamanda Allah’a en fazla yakınlaşmak için fırsat zamanlarıdır.

Bundan dolayı her şeyin dizgini elinde olan Yüce Yaratıcıya sık sık dua edin. Arkadaşınızı da kurtulması için dua etmeye teşvik edin.