Alkol almadan sarhoş olan, nasıl namaz kılar?

Soru Detayı

- Oto maylanma diye bir hsatalık var. Bağırsak fermantasyonu sendromu olarak da bilinen auto brewery sendrom, bağırsaktaki mayanın aşırı miktarda etanol ürettiği zaman ortaya çıkan ve karbonhidratın alkole dönüştüğü, endojen yani vücudun kendi kendine alkol ürettiği çok nadir görülen bir hastalıktır.
- Sorularım:
1. Auto-brewery Sendromu ya da Gut Fermantasyonu Sendromu olarak bilinen bu hastalığın tedavisi nelerdir? Nasıl önlem alınır? Dini açıdan sorumlu olmamak için ne yapmalıyım?
2. Yemek alındıktan sonra bu etki artabiliyor. Peki, sınava girmeden önce de ya da trafiğe çıkmadan önce mecburiyetten yemek yenilmesi gerekirse, bu oldukça tehlikeli durum olmaz mı?
3. Bu hastalar, sarhoşken namaz kılabilirler mi? İftar yemeği sonrasında sarhoşluk oluşursa namaz kılabilirler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1:
Auto-brewery Sendromu ya da Gut Fermantasyonu Sendromu olarak bilinen bu hastalığın tedavisi nelerdir? Nasıl önlem alınır? Dini açıdan sorumlu olmamak için ne yapmalıyım?

Cevap 1:

Tedavi olmanız gereklidir, nasıl tedavi edilir, bunu biz değil, tıp doktoru bilir.

Mümkün olduğu hâlde tedaviye başvurmazsanız sorumlu olursunuz.

Soru 2:
Yemek alındıktan sonra bu etki artabiliyor. Peki sınava girmeden önce de ya da trafiğe çıkmadan önce mecburiyetten yemek yenilmesi gerekirse, bu oldukça tehlikeli durum olmaz mı?

Cevap 2:

Böyle durumlarda araba kullanmanız caiz olmaz. Ulaşımı başkalarının kullandığı araçlarla yaparsınız.

Sınava girmeden önce de yemek yemezsiniz. Yemek zorunlu ise az yersiniz, gerisini doktora sorarsınız.

Soru 3:
Bu hastalar, sarhoşken namaz kılabilirler mi? İftar yemeği sonrasında sarhoşluk oluşursa namaz kılabilirler mi?

Cevap 3:

Yaptıklarının bilincinde olurlarsa ve okuduklarını doğru okuyabiliyorlarsa namazlarını kılarlar. Aksi hâlde durum düzelince kılarlar.