Tevbe suresinin başında besmele çekilmemesi neye dayanıyor?

Soru Detayı

- Tevbe suresinin başında peygamberimizin bildirdiği şekilde besmele çekilmez.
- Tevbe suresinin başında besmele çekilmemesi, Peygamberimizden tevatür yoluyla mı yoksa haber-i vahid denilen yolla mı sabit olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tevbe suresinin başında besmelenin bulunmaması, sahabenin icma ettiği bir husustur.

Besmelenin burada niçin yazılmadığıyla ilgili değişik yorumlar vardır. Ortak nokta şudur ki, bütün surelerden farklı olarak Beraet suresinin başında "besmele" vahiy olarak tespit edilmemiştir.

Bu konuda Hz. Peygamber (asm)'den hususi bir hadis söz konusu değildir. Sahabenin ittifak ettiği kanaate göre, Hz. Peygamber (asm), bu surenin başında "besmele"yi zikretmemiştir. Hz. Ali’nin ifade ettiği gibi, "besmele" rahmetten söz eder. Rahmet ise, bir emandır, güvendir. Halbuki Beraet suresi, müşriklere karşı bir ültimatomdur.

Hz. Osman devrinde Kur'an cem’ edilirken, sahabenin ittifakıyla bu surenin başında "besmele" konulmadığı için, İslam âlimleri bu icmaya dayanarak, bu sureye besmele ile başlamanın doğru olmadığını belirtmişlerdir. Yalnız “EUZU” çekilmeli demişlerdir.

Dayanakları herhangi bir hadis değil, sahabenin icmaıdır. (Konuyla ilgili bk. Taberi, Razi, Kurtubi, Meraği, İbn Aşur, ilgili yer)