Kur'an Fatiha'da, Fatiha Besmele'de, Besmele de "be" harfindedir, sözü kime aittir?

Soru Detayı

"Kuranı Kerim fatihadadır, Fatiha Bismillahtadır. Bismillah'ta B harfinin noktasındadır. Bütün ilim de bundadır." diye bir hadisi şerifin var olup olmadığını öğrenmek istiyorum?..
- Araştırdığım kadarıyla sadece Kuranın fatihada dercedildiğine dair hadisler var, fakat bundan sonrasına kendi araştırmalarım sonucunda ulaşamadım. Bu konuda sizde yardım istiyorum?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Ali’ye atfedilen bunun biraz daha uzun bir yönü şöyledir:

“Bütün semavi kitapların esrarı Kur’an’dadır. Kur’an’daki, her şey Fatiha'dadır. Fatiha'daki her şey Besmelededir. Besmeledeki her şey Besmelenin 'ba'sındasdır. Besmelenin 'ba'sındaki ise onun altındaki, noktadadır.”

Bunu Kuduri, “Yenabiu’l-Mevedde” adlı eserinde rivayet etmiştir.

Razi de Hz. Ali’nin ismini vermeden “denilir ki” ifadesini, kullanarak bu bilgileri söz konusu etmiştir. (bk. Razî, 1/98)

Fatiha suresi Kur'an-ı Kerim tarafından "Seb'û'l-mesani" olarak vasıflandırılmıştır. Ayette bu husus şu şekilde tarif edilmiştir;

”Şu kesin ki biz sana Seb-i mesânî ile şu yüce Kur’ân’ı verdik.” (Hicr, 15/87)

Müfessirler "Seb'û'l-mesani" ile kastedilenin "Fatiha suresi" olduğunda ittifak etmişlerdir. Bu ifadeden şu da anlaşılıyor ki, Fatiha suresi Kur'an-ı Kerim’in bir özeti ve çekirdeği hükmündedir. Bir çeşit, Kur'an-ı Kerim’in tamamı, Fatiha suresinin bir açılımı ve tefsiri gibidir. Böyle kıymetli bir surenin çokça okunması da bu sırdan dolayıdır.

Fatiha suresi nasıl ki, Kur'an-ı Kerim’in bir fihristi bir özetidir; aynı şekilde "besmele" de Fatiha suresinin, dolayısı ile de Kur’an’ın bir fihristi ve özeti gibidir. Besmele içindeki Allah, Rahman ve Rahim isimleri, Allah’ın bütün cemal, kemal isim ve sıfatlarını cem eden geniş bir sadef gibi olmasından dolayı, sanki bütün Kur’an’ın açılmamış bir çekirdeği gibidir.

"Besmele de 'be' harfinde saklıdır." denilmesi, Allah’ın kelamdaki kudretine işaret etmek içindir. Allah, nasıl koca incir ağacını küçücük bir incir çekirdeğinin içinde saklamış ise, aynı şekilde Kur’an’ı da “be” harfinde veyahut bir noktada cem edebilir, demektir.