Tevbe suresinin ilk ayeti dışındaki ayetleri okumaya başladığımızda, besmele çekmemiz caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tevbe suresinin ilk ayeti okunurken besmele çekilmez; ancak diğer ayetleri okurken besmele çekilir.

Tevbe su­resinde besmele çekilmemesi bu surenin başıyla ilgilidir. Şayet Kur'an okumaya bu surenin başından başlanacaksa sadece "eûzü" çekilir; daha sonraki bir âyetinden başlanacaksa eûzü ile birlikte besmele de okunur. Enfâl suresinden Tevbe su­resine geçilirken ise eûzü-besmele okumaksızın kıraate devam edilir.