Telefonla kurban vekaleti verilebilir mi? Kurban için vekalet vermek şart mı?

Tarih: 05.10.2006 - 08:52 | Güncelleme:

Soru Detayı
Benim kurban keseceğime dair bir adağım var. Kestiğim kurbanın etini fakirlere dağıtmak istiyorum, fakat çevremde fakir yok. Bir tanıdığımın Bitlis'te bir yakını var ve orada çok fazla fakirler varmış; orada kestirsem olur mu? Bunu için ben tanıdığım kişiye telefonda vekalet versem, o da yakınına telefonda vekaleti iletse olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Telefonla başka bir şehirdeki kişiye vekalet verip kurbanı kestirebilirsiniz. Bu adak kurbanının etin oradaki fakirlere dağıtılabilir.

Bir Müslüman kurbanını kendisi kesebileceği gibi, bir başka Müslümana da kestirebilir. Ancak kendisinin kesmesi daha faziletlidir.

Kurbanı kestirme konusundaki izin bizzat ifâde edilebileceği gibi, izne delâlet eden söz, fiil ve davranışlar da izin sayılır. Mesela, bir Müslüman kurbanlık satın alsa, Kurban Bayramı günü hayvanı yatırıp ayaklarını bağlasa, onun emri olmadan bir başkası gelip hayvanı boğazlasa, bu kurban için yeterlidir. Başka bir hayvan kesmek gerekmez.

İki Müslüman yanılarak birbirlerinin kurbanlarını kendi adlarına kesmiş olsalar, vacibi yerine getirmiş olurlar ve kestiklerini değişmek suretiyle kendi hayvanlarını alırlar. (Kâsânî, Bedâiü's-Sanâi, V/67-68). Eğer böyle bir durumu etler yenildikten sonra farkederlerse, helâlleşirler. Aralarında anlaşmazlık çıkarsa, birbirlerine kurbanlıkların değerini öderler. Eğer eyyâm-ı nahr geçmiş ise, bu paraları tasadduk ederler (el-Fetâva'l Hindiyye, V/302).

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun