Kadınlar muayyen (hayız / regl) günlerinde oruç tutarlarsa kabul olur mu; tutmakta sakınca var mı? Tutarsak borcumuz olur mu ve yine de kaza yapmak gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Oruçken âdet olan bir kadının orucu bozulur. Bu nedenle yemesinin ve içmesinin bir sakıncası yoktur. Sonra o günü kaza eder.

Kadınların muayyen günlerinde oruç tutmaları caiz değildir. Tutsalar da oruçlu sayılmazlar. Daha sonra bunları yeniden kaza etmeleri gerekir.