Hiç sebep yokken oruçlarını tutmamış birisi, sonradan tövbe ederse ne yapması gerekir?

Soru Detayı
Geçmiş Ramazan aylarında, sağlıklı iken ve bilerek ve farkında olarak oruç tutmayan ve tövbe edip aklı başına geldikten sonra Ramazan oruçlarını İslam’a uygun olarak tutmaya başlayan kulun, geçmişte tutmadığı oruçları için İslam’a göre ne yapması gereklidir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir kişi, mükellefiyet yaşından beri tutmadığı Ramazan oruçlarını hesaplayıp gününe gün tutarak kaza etmesi gerekir. Ayrıca kaza oruçlarını arka arkaya tutması şart değildir. Tek tek de tutabilir.

Kaza orucu istenildiğ zaman tutulabilir. Ramazan Bayramı'nın ilk günü ile Kurban Bayramı'nın dört günü hariç, senenin bütün günlerinde isterse tek gün şeklinde olsun kaza orucu tutmanın hiçbir sakıncası yoktur.