Uzun yola gidip gelen şoförlerin oruç tutmaması hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Bir arkadaşımın eşi şehirlerarası otobüs şoförü ve oruç tutamıyor. Bunun için bir yol arıyor. Kaza etmesi de mümkün değil ne yazık ki. Bunun kefâreti nasıl ödenir veya bir çıkar yol gösterebilir misiniz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimiz yolculuk yapanlara oruç tutmamaları için ruhsat tanımıştır. Yolcuların oruçlarını tutmalarının daha hayırlı olacağı ifade edilmişse de, yolcu oldukları sürece oruçlarını tutmayabilirler. Bu nedenle devamlı yolculuk yapan şoför, bu durumu devam ettiği müddetçe oruç tutmayabilir. Bu hâli bittiğinde oruçlarını kaza eder.

Bunun için yolculuğa ara verdiğinde birer gün olarak tutmasını tavsiye ederiz. Böylece tutamadığı oruçlarını bir sene içinde kaza edebilir. Eğer bir sene içinde kaza edecek kadar zaman bulamazsa diğer seneler kaza eder.