Seferi olan kişi, gittiği yerde on beş günden az kalırsa oruç tutmayabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yolculuğa çıkan insanlar oruçlarını tutmayabilirler; evlerinden çıktıktan sonra seferi sayılırlar. Ancak sefere çıkan kişilerin oruçlu olması daha faziletlidir. Kişi durumuna göre dilerse tutar dilerse tutmaz.

Gittiği yerde on beş günden az kalmaya niyet ederse oruçlarını tutmayabilirler. Ancak on beş günden fazla kalmaya niyet ederlerse veya on beş günden fazla kalmaları gerektiğini öğrenirlerse, gittikleri yerde oruç tutmaları farzdır.