Kurbanımı vekalet vermediğim halde kesmişler, ne yapmam lazım?

Soru Detayı
Kurban için yedi arkadaş büyükbaş bir hayvan aldık. Bayram günü benim gecikmemden dolayı, vekalet vermememe rağmen geç kalınmaması için arkadaşlardan biri "ben onun vekili oluyorum" demiş ve hayvanı kestirmişler; hükmü nedir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Birlikte kurbanı alanlar, aslında birbirinin kesmesine razı olmuşlar. Dolayısıyla birinin Kurbanı kesmesi, zımnen diğerleri namına kesmiş olur.

“Bir kimse kendisine bırakılan bir kurbanı, sahibinin izni (vekaleti) olmaksızın, bayram günü sahibi adına kesecek olsa, bunu ödemesi gerekmez, sahibinden kurban yükümlülüğü düşer. Çünkü buna delâlet yoluyla izin vardır.ç” (Ö. Nasuhi, İslam İlmihali, s.420).