Adak kurbanının parasını fakire vermekle adak yerine gelmiş olur mu?

Soru Detayı
İki adağım vardı, ikisinin de zamanı geldi. Bunları kesip dağıtmam mı lazım, yoksa koyun fiyatına tekabul eden parayı Filisti'ne göndermemde bir sakınca var mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Adak kurbanı kesmek vaciptir. Sadaka ise sünnettir. Adak kurbanının parasını vermekle adak yerine geçmiş olmaz. Bu nedenle muhakkak kurbanın kesilmesi gerekir.

Kurbanı kendisi kesmesi şart değildir. Telefonla, mektupla veya başka bir iletişim aracı ile birisine vekalet vererek adak kurbanı kestirilebilir.