Peygamber Efendimiz için kurban kesilebilir mi?

Soru Detayı

- Bazı kesim ve kişilerin Peygamber Efendimiz (asm) için kurban kestiklerini görüyoruz. Vefat etmiş kimseler adına kurban kesilebilir mi?
- Kurban vekaleti nasıl verilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vekâlet konusu şöyle olabilir:

Telefonla başka bir şehirdeki kişiye vekâlet verip kurbanı kestirebilirsiniz.

Bir Müslüman kurbanını kendisi kesebileceği gibi, başka bir Müslümana da kestirebilir. Ancak kendisinin kesmesi daha faziletlidir.

Vekâlet için, kurbanı kestirme konusundaki izin bizzat ifade edilebileceği gibi, izne delalet eden söz, fiil ve davranışlar da izin sayılır.