Tecavüz davaları nasıl olur nelerin üstünde durulur?

Soru Detayı

1. Kadının ispat için 4 şahide ihtiyacı var mı?
2. Kadının yemini değerli mi değerliyse neden değilse neden?
3. Kadın zina davasında 4 kere yemin ettiğinde onun yemini geçerli mi bu durumda da?
4. Cezası nedir? Kadın ispatlayamazsa zina iftirası olur mu ve ceza alır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Kadının ispat için 4 şahide ihtiyacı var mı?

- Zina iftirasında ve iddiasında bulunan her kişinin dört şahide ihtiyacı vardır.

2. Kadının yemini değerli mi, değerliyse neden değilse neden?

- Kadının yemini de erkeğinki gibi değerlidir.

3. Kadın zina davasında 4 kere yemin ettiğinde, onun yemini geçerli mi bu durumda da?

- Mülâ’ane (lanetleşmek) davasında kadının yemini geçerlidir.

4. Cezası nedir? Kadın ispatlayamazsa zina iftirası olur mu ve ceza alır mı?

- Mülâ’ane (karşılıklı yemin ve beddua) bittiğinde evlilik bağı sona erer. Kadın bir kimseye zina isnadında bulunduğunda bunu ispat edemezse “kazf” suçu işemiş olur ve seksen sopaya mahkum olur.