Münafıklar ne ceza alıyorlardı ya da ceza alıyorlar mıydı?

Soru Detayı

- Ahzap suresi 59. ayet tefsiri:
"Medine evleri dar ve tuvaletsiz idi. Kadınlar ihtiyaçlarını gidermek için geceleri evlerinden çıkar, biraz uzaklaşarak ihtiyaçlarını giderir ve dönerlerdi. Bu durumu fırsat bilen bazı münafıklar ve kendini bilmezler uygun yerlerde durur, kadınlara söz ve elle tâcizde bulunurlar, yakalandıkları zaman da 'Biz onları câriye sandık.' derlerdi."
- Soru: Bunu öne süren ve bahane olarak kullanan münafıklar ne ceza alıyorlardı ya da ceza alıyorlar mıydı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Medine’de Müslümanlar tek başlarına hakimiyeti ele alıncaya kadar ortak bir yönetim vardı.

Ayrıca Müslümanlar orada tutunmak istiyorlardı.

Bu yüzden tazir çeşidinden olan cezaları devlet başkanı ve görevlilerin vermemeleri, göz yummaları, uyarı ile geçiştirmeleri maksada uygun görülür.

Hakim olduktan sonra böyle davranışlara kimse cesaret edememiştir, etmişse de cezasız kalmamıştır.

Ancak bu gibi durumlarda ceza vermek tek başına çözüm değildir, suçun sebeplerini de ortadan kaldırmak gerekir. Nitekim bu sebeple de bazı tedbirler alınmıştır.